Healthy life

Trenuj swój umysł

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Kilka tygodni temu miałam przyjemność uczestniczyć w bardzo ciekawej konferencji zorganizowanej przez firmę Kruszwica dla produktu Optima DHA. Chciałabym podzielić się z Wami jednym tematem, który wydał mi się szczególnie warty uwagi – mianowicie ćwiczeniami przydatnymi dla naszej pamięci.


W dobie kultu ciała, bycia healthy&fit czasami zapominamy o tym, że nasz umysł także potrzebuje treningu. Nie mówię oczywiście o tym, by zaczytywać się w kilkutomowych encyklopediach, ale o dbaniu o jedno z podstawowych narzędzi jakie posiada człowiek – pamięci. Dzięki niej człowiek gromadzi informacje i zdobywa doświadczenie, a poprzez to jest w stanie funkcjonować jako istota społeczna. Mi samej czasem zdarza się narzekać, że w szaleństwie tysiąca różnych spraw i w ciągłym biegu zapominam o różnych rzeczach. Każdego dnia mamy przecież styczność z miliardem bodźców, które nas rozpraszają. Jest jednak kilka sprytnych sposobów zwanych mnemotechnikami, dzięki którym możemy sobie skuteczniej poradzić z zapominaniem. Dlatego też w przerwie od treningu siłowego, a w ramach treningu umysłowego chciałabym zaproponować Wam krótkie ćwiczenie, które możecie wykonać, aby usprawnić swoją pamięć.


Metoda ciągów skojarzeniowych
wykorzystuje naturalne połączenia, jakie tworzy nasz umysł pomiędzy elementami, w celu ich odpowiedniego ułożenia, zapamiętania we właściwej kolejności oraz znalezienia analogii. Gotowi? Zaczynamy 🙂

Zadanie: wypisz na kartce 10 przypadkowych, niepowiązanych ze sobą słów od 1 do 10 (np. drzewo, słoń, samochód, dom, fotograf, książka, jabłko, balkon, chleb, mrówki). Aby zapamiętać elementy w poprawnej kolejności połącz je w niecodzienny i fantazyjny sposób oraz wyobraź je sobie (np. Z drzewa zeskoczył słoń, niestety spadł prosto na samochód. Samochód, uderzony wspomnianym ciężarem, dojechał pod dom, z którego wybiegł fotograf. Fotograf przy pomocy książki rozgniótł jabłko. Jabłko odskoczyło wprost na balkon. Z balkonu ktoś zrzucał suchy chleb. Z chleba wychodziły natomiast mrówki).

Po przeczytaniu tej historyjki i, co najważniejsze, jej dokładnym wyobrażeniu, bez trudu ją zapamiętamy. Odtworzymy z łatwością w kierunku w jakim zapamiętywaliśmy, ale także od końca. Właśnie zrobiliśmy pierwszy krok do zapamiętywania 🙂 Nasza pamięć ma szansę od teraz być coraz lepsza.

Powodzenia!