Lifestyle Sport

Możesz wszystko – Ultranastawienie [konkurs]

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
„Kiedy robisz coś, na czym ci zależy; coś o czym wiesz, że stoi z zgodzie z twoim prawdziwym „ja” i twoim nadrzędnym życiowym celem, nie rezygnuj tylko dlatego, że obawiasz się, co będzie dalej. Strach pozostanie, tak to już jest – ale ty mimo wszystko idź do przodu”
Travis Macy & John Hanc, Ultranastawienie (Wydawnictwo Aha!)


Znacie Travisa Macy’ego? Jeśli nie to pozwólcie, że krótko Wam go przedstawię. Travis to światowej klasy ultramaratończyk, wielokrotnie nagradzany zawodnik dyscyplin wytrzymałościowych, który m.im. w 2013 roku wygrał Leadman Series – serię wysokogórskich wyścigów na dystansie ponad 450 km. Te fakty potrafią przyprawić o zawrót głowy czyż nie? Dodam jeszcze, że dokonał tego nie korzystając z elitarnych treningów dla specjalistów, a nawet nie dysponując nadzwyczajną siłą czy szybkością. Jak to możliwe?


Travis trenował nie tylko swoje ciało, ale także swoją psychikę i to właśnie w tym drugim upatruje źródło swojego zwycięstwa. Swoje zasady, które stosuje podczas biegów i we wszystkich aspektach życia przełożył na książkę Ultranastawienie, którą chciałabym Wam dzisiaj przybliżyć.


Powiem Wam szczerze, że ta książka jest absolutnie niesamowita. Autor opisując swoją sportową drogę, ale też codzienne życie, jego trudy i zmagania daje nam doskonały przewodnik ukazujący możliwości siły umysłu i nastawienia. Macy to z pozoru zwykły człowiek – mąż, ojciec, nauczyciel, który dokonuje rzeczy niezwykłych. Na przykładzie wybranych startów swoich i innych mistrzów, Travis pokazuje, że każdy z nas może osiągnąć wszystko, jeśli tylko odpowiednio się do tego przygotuje. Jeśli postawimy sobie jasny cel i będziemy do niego dążyć to nic nie będzie w stanie nas zatrzymać, możemy dokonywać niewyobrażalnych rzeczy. Jego droga do sukcesu pełna była chwil zwątpienia, słabości i rozterek, a jednak dzięki swojemu nastawieniu i wierze w swoje możliwości rzeczy z pozoru niemożliwe stawały się faktem.


Ultranastawienie
to nie tylko książka o bieganiu. Jeśli więc poszukujecie odpowiedzi jak ułożyć plan treningowy by przebiec ultramaraton to nie da Wam takiej recepty. Jeśli jednak szukacie motywacji do działania, do sięgania po swoje marzenia i walki z przeciwnościami i własnymi słabościami to znajdziecie w niej potężną jej dawkę. Travis nazywa swoją książkę kursem treningu mentalnego, który można odnieść do pracy, rodziny, sportu (na każdym poziomie zaawansowania) i życia. Zatem jeśli chcecie nauczyć się jak skutecznie podejmować wyzwania i radzić sobie z trudnościami to zaufajcie mi, ta książka będzie dla świetnym motorem do działania.

Czego nauczyła mnie książka Ultranastawienie?

Poniżej kilka fragmentów, które szczególnie zapadły mi w pamięci:


#1 „Wyzwania są częścią naszego życia. Postrzeganie ich jako pozytywnych, a nawet nieodzownych narzędzi treningu psychiki buduje krok po kroku, fortecę wewnętrznej odporności, która pozwala Ci osiągnąć wszystko, do czego się szczerze zobowiążesz”

#2 „Nie ma czegoś takiego jak złe doświadczenia (…) każdy problem kryje w sobie mądrość, lekcję, którą należy odrobić i zastosować wysnute z niej wnioski.”

#3 „Dialog, który nieustannie toczy się w Twojej głowie, można odpowiednio ukierunkować. Należy przeformułować negatywne opowieści i zwalczyć je lepszymi. Może to być po prostu pozytywna mantra: „Z każdym krokiem staję się silniejszy”, którą zapętlisz w myślach,żeby wyparła negatywną: „Nie mogę zrobić już ani kroku”. A kluczowym pierwszym krokiem jest zdanie sobie sprawyz tego, czym tak naprawdę są negatywne opowieści – to tylko słowa nic więcej”

#4 „Realizacja wielkich zamierzeń wymaga wytrwałości, a ta z kolei wymaga wysokiego mniemania o sobie. Ultranastawienie często stawia nas przed koniecznością podjęcia wielkich wyzwań, którym – jak mogłoby się wydawać – nie mamy prawa ani szans sprostać.”


I coś, co jest mi niezwykle bliskie i bezwzględnie zamierzam wprowadzić tę zasadę w życie:

#5 „Kiedy nie masz wyboru wszystko jest możliwe (…) Istota tej zasady, mówiąc w skrócie jest taka, że jeśli zobowiązałeś się do czegoś, to kiedy przychodzi czas na działanie, nie martwisz się, czy masz na to faktycznie ochotę. (…) Rzecz w tym, że zobowiązujesz się do czegoś przed sobą , a tym samym rezygnujesz z prawa do dalszego wyboru w tym względzie (…) wykluczasz jakiekolwiek odstępstwa od drogi do celu”


Dodam tylko, że czytam ją już kolejny raz i za każdym mam pod ręką ołówek, by zaznaczyć nowe fragmenty, do których chcę wrócić. Jestem bardzo ciekawa, które cytaty byłyby Waszymi ulubionymi dlatego mam dla Was konkurs 🙂


Jaki jest Twój sposób na pokonywanie słabości i życiowych przeciwności? Napisz w komentarzu hasło, które motywuje Cię w chwilach zwątpienia, pomaga walczyć i dążyć do celu. 3 najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone książką Ultranastawienie. Rozstrzygnięcie w piątek 17 lipca. Do dzieła!

__________________

WYNIKI KONKURSU!

Książki wędrują do:

www.UltraDystans.pl

Ewa Zięba

Martyna Katarzyna

unnamed

 • Kamila Skibicka

  „Bo ból jest ceną, którą płacimy za siłę…”

 • Agata

  „Nigdy nie przestawaj w siebie wierzyć tylko dlatego, że ktoś zaczyna w Ciebie wątpić”

 • Prowincjonalna Nauczycielka

  „Obiecałam”. Sobie i przecież nie mogę się zawieść.
  Pozdrawiam:-)

  • O tym właśnie mówi jedna z zasad Ultranastawienia – jeśli zobowiązujesz się do czegoś to musisz tego dotrzymać, nie dajesz sobie prawa do wymówek 🙂 to jest genialne w swojej prostocie.

 • Winika

  „Jeśli teraz się poddasz, wrócisz do miejsca, z którego zaczynałaś. Przypomnij sobie, jak wtedy, na
  samym początku, bardzo chciałaś być tam, gdzie jesteś teraz”

 • Krzysiek Kowalski

  „zaprzyjaźnij się z bólem, a już nigdy nie będziesz samotny” – ken chlouber, górnik z Kolorado, twórca biegu Leadville Trail 100

 • www.UltraDystans.pl

  „Nie ma różnicy pomiędzy biegiem ultra, a dniem z życia. Każdy
  trzeba zacząć według planu i kończyć z przekonaniem, że nic więcej i
  lepiej zrobić się już nie dało…”

  • Gratuluję wygranej! Proszę o kontakt na maila: kontakt@fitly.pl 🙂

   • www.UltraDystans.pl

    Ekstra super! 🙂 dziękuję już piszę…

 • Filip Magdziarz

  „Ból jest chwilowy, chwała jest wieczna „

 • Kiedyś słuchając rano radia usłyszałam jak kobieta mówi „wszystko jest ciężkie dopóki nie zacznie być lekkie” tak sobie powtarzam pokonując górki na treningach. Działa! Mniejsze górki, które kiedyś były wyzwaniem po woli zjadam. 😉

 • Natalia Stefańska

  ‚…jesli jest ciężko, to znaczy, że idę w dobrą stronę – skróty i te łatwiejsze drogi nie prowadzą do niczego wielkiego’
  !!

 • haha! świetne 😉

  • Mateusz Krogulec

   Wygrałem?

   • Uśmiech na mojej twarzy 😛

 • Martyna Katarzyna

  Największa siła jest w Tobie,
  uświadom w końcu to sobie.
  Chcesz wygrać? Odnieść zwycięstwo?
  To Twoja postawa i męstwo.
  Masz w sobie siłę za dwóch,
  Jesteś bohater i zuch!
  Gdy jest Ci ciężko, pamiętaj,
  niczego się w życiu nie lękaj.
  Nigdy się nie poddawaj,
  w swej walce nie ustawaj!

  • Gratuluję wygranej! Proszę o kontakt na maila: kontakt@fitly.pl 🙂

   • Martyna Katarzyna

    Dziękuję! Właśnie napisałam 🙂

 • Kamil Adam Lider

  „I hated every minute of training, but I said, ‚Don’t quit. Suffer now and live the rest of your life as a champion.'” – Muhammad Ali

 • Agnieszka Małgorzata Adamska

  „Nie dasz rady” – im częściej to słyszę, tym bardziej chcę udowodnić wszystkim tym którzy wątpią, że się mylą. To może trochę nietypowe hasło motywacyjne, ale czuję ogromną satysfakcję, gdy ktoś mi mówi „niemożliwe” a ja mogę to skwitować: „serio? to dlaczego właśnie mi się udało?” 😉 Oczywiście, wierzę, że zarówno w tańcu, jak i w każdym innym sporcie trzeba przekraczać bariery – zarówno te psychiczne jak i te, które stawia przed nami nasze wasne ciało. To też jest dla mnie motywacja – udowodnić sobie i własnemu ciału, że mogę podnieść nogę wyżej, skoczyć lepiej <3

 • „Just don’t give up trying to do what you really want to do. Where there is love and inspiration, I don’t think you can go wrong.”

 • Michal Grochowski

  proste: „robisz nic, będzie nic” ;)))

  • Haha, piękne i prawdziwe 🙂

 • Daniel Mikosz

  Mi za przewodnika motywacyjnego Rocky Balboa: „Świat to nie tylko słodycz. To bardzo podłe i paskudne miejsce i nie ważne jak twardy jesteś to przydusi cię do gleby, jeśli mu na to pozwolisz. Nic nie uderzy cię tak mocno jak życie. Nieważne jak mocno bijesz, ale ile jesteś w stanie znieść i nadal iść do przodu. Na tym polega zwycięstwo! Jeśli wiesz, na co cię stać, rób to, na co cię stać. A jeśli nie jesteś tym, kim chcesz być, nie szukaj winy w innych, tak robią tchórze.” I idę do przodu niezmiennie!

 • Anna Katarzyna

  „what would you attempt to do if you knew you could not fail? ” – nie wiem czyj to cytat, pływa po internecie w wielu miejscach. Ale to najlepsze pytanie jakie w życiu widziałam

 • Patrycja Konieczna

  Ale jeśli spotyka cię w życiu wiele trudności, to znaczy, że jesteś stworzony do tego, żeby im podołać. 🙂 🙂 🙂

 • Gratuluję wygranej! Proszę o kontakt na maila: kontakt@fitly.pl 🙂